TouchID Çalışmama Sorunu Nasıl Düzeltilebilir?

Apple aygıtlarında yer alan TouchID yani Türkçe adıyla parmak izi okuma özelliği sayesinde güvenlik açısından bir hayli gelişme yaşanmıştır. Son dönemlerde göz tarama özelliğinden önce gelen en iyi kişisel parola yöntemlerinden birisidir. Fakat bazı modellerde ara sıra meydana gelen parmak izi okumama sorunu yüzünden kullanıcılar oldukça şikayetçidir. Bunun ile ilgili genel bir açıklama yapılmadığı gibi bu sorun genel bir problem de değildir. Ara sıra gerçekleşen ve birçoğunun kullanıcı hatası nedeniyle meydana gelmesi şirketin üretimle ilgili çözebileceği bir durum olmadığını göstermektedir. Genellikle insanlar aceleci davranmakta ve cihazın istediği şekilde gösterim gerçekleştirmemektedir. Durum böyle olunca da doğal olarak güvenlik ihlali nedeniyle aslında TouchID görevini gerçekleştirmektedir. Bu gibi durumlar sebebiyle kullanıcılar özelliğin hata verdiğini ya da tutukluk yaptığını düşünmekte ve servis incelemesinde aslında sorunun kullanıcı hatası olduğu belirlenmektedir. Sizler de böyle bir sorundan yana şikayet ediyorsanız parmağınızı özenle ve yavaşça okutmayı denemelisiniz.

Okuma Hatasında En Kolay Çözüm

Yapılan en büyük yanlışlardan birisi de ellerinizde farklı bir cismin teması var iken tuş kilidini açmaya çalışmaktır. Örneğin krem ya da su ile temas eden ellerinizin yüzeyindeki iz okuyucu tarafından görünmediği için cihazınız hata veriyor olabilir. Bu nedenle tuş kilidinizi düzgün bir şekilde açmak istiyorsanız parmağınızın kuru olmasına dikkat ediniz. Eğer yine de sorun yaşıyorsanız ayarlardan yeniden parmak izinizi taratınız. iPhone cihazlarında ikinci parmak tanıma sistemi de vardır. Herhangi bir sorun için ikinci tanımlı parmağınızı kullanmanız mümkündür. Bu nedenle her zaman için ilk parola oluşturma işleminde mutlaka ikinci parmak tanımlaması da yapmanız tavsiye edilmektedir.

TouchID Çalışmıyor Sorununa Reset Çözümü

Eğer tüm bu önerilere rağmen cihazınızda TouchID çalışmıyor sorunu devam ediyor ise Home tuşu ve Power tuşuna aynı anda 10 saniye basmanız ve İOS cihazınızı resetlemeniz gerekir. Bu onarım işlemi sizin sorununuz karşısında işe yaramıyorsa sorun daha büyük olabilir. Bu gibi problemlerde ise fabrika reseti işe yarayabilir. Fakat bu işlem öncesinde cihazınızın içerisindeki verileri yedeklemeyi unutmamanız gerekir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*