Kablosuz Ağa Bağlanamayan iPhone’lar İçin Çözümler

iPhone kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bir sorun da kablosuz internet ağına bağlanamamaktır. Bu sorunun nedeni her bir cihaz için farklı olabilir. Bazılarının modemden kaynaklı sorun yaşaması söz konusu iken bazıları tamamen cihazın arızalanmasından kaynaklı bağlantı hatası yaşamaktadır. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda adım adım çözüme giden yolu anlatmaktayız. Eğer siz ya da çevreniz bunun gibi bir problem ile karşılaşıyorsanız mutlaka bu adımları eksiksiz yerine getirmelisiniz. İnternet artık akıllı cihazlar için olmazsa olmazlar arasında yer alan bir ihtiyaçtır. Bütün uygulamalar internet sayesinde erişim sağlamakta ve insanlara hizmet etmektedir. Bu nedenle wi-fi ağına bağlanamamak hücresel ağınızı kullanmanıza sebep olur. Bu da düşük paket kullananlar için yetersiz gelmektedir.

iPhone Wi-Fi Sorununa Etkin Çözüm Yöntemleri

Biz Türkler genellikle elektronik cihazlarda bir sorun ile karşı karşıya geldiğimizde öncelikle kapatıp açmayı deneriz. Bu da iPhone kablosuz ağ sorunu için etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Bağlantı sorunu yaşamanız durumunda cihazınıza reset atarak sorunu ortadan kaldırmanız mümkün olabilir. Sorun daha büyük ise diğer adımları tercih etmeye özen gösteriniz.  Çünkü bağlantı sorunu Ağ ayarlarınızdan ya da diğer ayarlardan kaynaklı olarak gelişmiş olabilmektedir. Bu sorunu teşhis etmek için ayarlarınızı sıfırlamanız gerekir. Bu işlem ise Ayarlar menüsünden Genel seçeneğini tıklayarak ve buradan Sıfırla komutunu vererek gerçekleşecektir. Sıfırla komutu ile karşınıza çıkan ekran içerisinden Ağ Ayarlarını Sıfırla kısmını seçmeniz gerekir. Bu adımların ardından tekrardan cihazınıza reset atarak sorunun çözüme kavuşup kavuşmadığını kontrol edebilirsiniz.

Modemden Kaynaklı Sorunlar

Yazımızın ilk kısmında anlatılan bütün adımlar bağlantının cihazdan kaynaklı sorun yaşadığına dairdir. Bunları yapmanıza rağmen halen sorun yaşamaya devam ediyorsanız modeminizi kontrol etmeniz gerekir. Modemin üzerinde yer alan ışıkların her biri farklı anlam ifade eder. Bu nedenle sizin için yanması gereken internet ağı ışığıdır. Bu ışık yanmıyor ya da uzun süreli aralıklar ile yanıp sönüyor ise ağınızda sorun vardır anlamı taşır. Problemi çözmek için internet servis sağlayıcı firma ile görüşme yapmanız ve sistemden ağınızın kontrol edilmesini talep etmeniz yeterli olacaktır. Modeme gelen kabloları kontrol ederek müşteri temsilcisini aramanızı tavsiye ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*