iPhone Yetersiz Alan Sorunu Çözümü: Hafıza Temizleme

iPhone kullanıcılarının en fazla şikâyet ettiği durumlardan birisi de saklama alanının çabuk dolmasıdır. Yüksek çözünürlükteki videolar ve fotoğraflar sebebiyle hafıza alanı belirli sıklıkla dolmaktadır. Her ne kadar yüksek kapasiteye sahip olsa da kısa zaman içerisinde uygulama ve veri depolama sebebiyle her türlü iPhone modelinde bu sorunla karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle sizler için bu yazımızda hafıza temizleme için çeşitli çözüm önerileri sunacağız. Sürekli olarak yeterli depolama alanı yok uyarısı alıyorsanız kısa zaman içerisinde bir çözüm bulmanız gerekir. Dilerseniz ekstra saklama alanı da satın alabilir ve sürekli olarak verilerinizi bu alana aktarabilirsiniz. Fakat ücret ödemeden hafıza temizlemek istiyorsanız düzenli olarak size önereceğimiz adımları yerine getirmeniz gerekecektir.

Cihazınızın Hafızası Dolmadan Önlem Alın

Birçok kullanıcı İphone cihazı uyarı vermeden herhangi bir işlem yapmamaktadır. Bu sebeple bazı durumlarda gerekli bir veriyi kaydetmek için yeterli alan olmaması sizi gerekli verileri silmek zorunda bırakabilir. Tavsiyemiz uyarıyı almadan önce belirli aralıklar ile hafızanızı temizlemeniz gerektiğidir. Apple cihazlarının saklama alanını kolaylıkla boşaltmak mümkündür. Tek yapmanız gereken bilgisayarınıza USB kablonuz ile cihazınızı bağlamak ve içerisinde yer alan videoları, resimleri ya da belgeleri aktarmaktır. Bunun yanı sıra diğer verilerin depolanması da hafızanızı doldurabilir. Özellikle mail ve mesajlar büyük alanlar kaplar. Bunlar için en iyi çözüm ise sizin için önem arz etmeyen uygulamalarda veri depolama özelliğini kapatmaktır. Böylece daha çok alandan faydalanabilirsiniz.

Yedekleme Yapmayı İhmal Etmeyin

iCloud sistemini etkin olarak kullanmanız ve sürekli yedekleme yapmanız her açıdan önemlidir. Olası bir cihaz arızasında ya da kaybetme gibi durumda yedeklediğiniz verileriniz olduğu gibi kalacaktır. Bu nedenle belirli aralıklarla ya da sürekli olarak verilerinizin depolandığından ya da yedeklendiğinden emin olmanız gerekir. Özellikle bilgisayara aktarım yapacağınız bütün video ve fotoğrafların iCloud sisteminde yedeklenmesi gerekir. Bilgisayarınıza bir şey olsa dahi sistem üzerinden giriş yaparak Apple kimliği ve kullanıcı şifrenizi yazdıktan sonra dilediğiniz zaman size ait verilere ulaşmanız mümkündür. Bu detaylara özen göstermek sizin yararınıza olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*