3 Boyutlu Maske İle Face ID Testi Yapıldı

Apple şirketinin onuncu yılına özel olarak geliştirdiği ve birbirinden farklı özellikler ile piyasaya sunulan iPhone X modeli için gün geçtikçe yeni testler yapılmaya devam ediyor. Apple bu modeli ile kusursuzluğu ön plana çıkartmış ve oldukça güvenlikli bir tasarıma sahip olduğunu bildirmişti. İnsanlar da bunun aksini ispat edebilmek adına her geçen gün farklı özellikler üzerine yeni testler geliştiriyorlar. Güvenlik sistemi olarak meydana getirilen ve TouchID sistemini gölgede bırakan Face ID üzerinde 3D maske ile güvenlik testi yapıldı. Ne yazık ki iPhone X modeli bu testi başarı ile geçemedi.  Apple’ın kandırılamaz dediği cihaz yapılan üç boyutlu maske ile kandırıldı ve kilidi açtı. Bunun üzerine kullanıcılar az da olsa hayal kırıklığına uğradı.

Güvenlik Sorunu Teşkil Etmiyor

Yapılan bu testin kullanıcılar tarafından sorun teşkil etmediği bildirildi. Bunun sebebi ise test için özel bir maskenin hazırlanmış olması. Bu üç boyutlu maske herkesin bildiği gibi bir maske değil. Gerçek deri ve 3D yazıcılar ile meydana getirilen bir maske olduğu için herhangi bir insan tarafından oluşturulması pek mümkün değildir. Bu nedenle kullanıcılar için FACE ID testinin başarısız olması bir güvenlik sorunu teşkil etmemektedir. Yapılan maskenin bedeli ise 150 dolar civarındadır. Özel laboratuvar ortamında oluşturulmuştur. İnsanların bir anlık şüpheye kapılmasının ardından yapılan bu açıklama ise biraz da olsa rahatlamaya neden olmaktadır.

Face ID Kalitesinden Ödün Vermedi

Her ne kadar yapılan bu testten başarı sağlayamasa da Face ID güvenlik sistemi kalitesinden ödün vermedi. Çünkü test için kullanılan maske de cihaz sahibinin yüz hatlarına ve kendi derisine ihtiyaç duyuldu. Yani bir nevi yüz kopyası yapıldı. Bu işlemin sizin izniniz dışında gerçekleşmesi olası bir durum olmadığından kalitesini devam ettiren güvenlik sistemi halen son dönemlerin en çok etki sağlayan korumalardan birisidir. Kullanıcıların memnun kaldığı bu koruma sisteminin üzerine henüz daha etkili bir yöntem bulunmadığı için kalitesinden konuşturmaya devam eden iPhone X tasarımsal konuda gerçekten diğer modellere ve piyasadaki cihazlara oranla oldukça güçlüdür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*